SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

SANATÇI KLAVUZU

Değerli sanatçımız,

Artzula’ya hoş geldiniz. Bu kılavuz ile sizlere tasarımlarınızı yüklerken ve yükledikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı konularla ilgili bilgiler vermek isteriz. Öncelikle tasarımlarınızı sitemize yüklediğiniz için teşekkür ederiz.

Artzula profilinizi geçerli e-posta adresiniz ile veya Facebook üzerinden direkt bağlanarak oluşturabilirsiniz. Bu işlem kesinlikle ücretsizdir ve hep öyle kalacaktır.

Artzula’ya bir tasarım yüklerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta yüklenecek görselin çözünürlüğünün yüksek olmasıdır. Bu sayede dekoratif ürünlerde ebat sıkıntısı yaşamazsınız. Yüklediğiniz görselin kalitesi Artzula tarafından otomatik olarak algılanıp, en uygun ölçü seçenekleri sizlere yükleme esnasında sunulur. Örneğin Instagram’dan direkt yüklediğiniz bir görselin çözünürlüğü Instagram uygulaması tarafından otomatik olarak düşürüldüğü için, orijinal resmin kalitesi ne olursa olsun artprint’de  ve kanvas tablo’da 30x30 cm, çerçeveli tabloda ise 39x39 cm’den daha büyük ebatta baskı seçeneğiniz olmaz. Bu uygulama, görselin kalitesini bozmamak ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak amacıyla yapılmaktadır.

Tasarımlarınızı yüklerken hem tekstil hem de dekoratif ürünler üzerinde nasıl durabileceğini sizler öngörebileceğiniz gibi yükleme esnasında sayfadan da takip edebileceksiniz . Sitemize yeni eklenen bir uygulama ile artık tekstil ürünleri için yüklenecek görsellerin mutlaka arka fonu şeffaf PNG uzantılı dosya olması gerekmektedir (Takdir edersiniz ki bazı görseller dekoratif ürünlerde güzel göründüğü kadar tekstil ürününde güzel görünmeyebilir). Bu durumda görseli yüklerken ya da yükledikten sonra istediğiniz ürünü yayına açma/kapatma opsiyonu da ayrıca sizlere sunulmaktadır. Bu uygulama ayrıca ArtZula ekibi tarafından da periyodik olarak yapılmaktadır.

Profilinizi oluşturduktan ve tasarımlarınızı yükledikten sonra lütfen sitenin üst menüsündeki “hesabım” sekmesine girerek profil geliştirme adımlarını tamamlayınız. Bu adımlar sizin ana sayfamızdaki “sanatçılar” sekmesinde görünmenizi ve kullanıcıların sizi daha kolay bulmasını sağlamak dışında ayrıca yine ana sayfada sürekli değişen ürünler arasında tasarımlarınızın yer almasını da sağlayacaktır.

Artzula, siz sanatçılarımızın tasarımlarını sergileme ve farklı ürünlere bastırabilme imkanı sağlayan bir "sanatçı cemiyeti” olması dışında aynı zamanda bir “sanatçı sosyal ağı” olma özelliğine de sahiptir. ArtZula profil sayfanızdan tasarımlarınızı ve/veya ürünlerinizi, tek tıkla aklınıza gelebilecek/ hesabınız bulunan tüm sosyal ağlarda kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden diğer sanatçıları takip edebilir, tasarımlarını beğenebilir, yorum yapabilirsiniz. Sanatçıların tasarımlarını kendi ArtZula sayfalarıüzerinden beğenebileceğiniz gibi yine aynı sayfadan ”Facebook like” ve “tweet” opsiyonlarını kullanarak sosyal ağlarınızda da paylaşabilirsiniz.

ArtZula ailesine tekrar hoş geldiniz :)


S.S.S. (SIKÇA SORULAN SORULAR)

ArtZula nasıl çalışır?

ArtZula, interaktif ve çevrimiçi bir sanatçı platformu ve satış sitesidir. Görsel sanatlarla uğraşan her sanatçıya açıktır ve ücretsizdir. Sanatçılar, kendi mağazalarını açıp, eserlerini baskılı ArtZula ürünleri olarak kullanıcılarımıza sunar ve satışlarından kazanç elde eder.

Nasıl ArtZula sanatçısı olunur?

Aşağıdaki kriterlere uygun istediğiniz adette tasarımı ArtZula profilinizi oluşturarak siteye yüklüyorsunuz ve anında satışlardan kazanmaya başlıyorsunuz. Kullanım şartları gereği tasarımlarınızın telif hakları sizde kaldığı için ilave bir sözleşme ve/veya şart da gerekli olmuyor. İşte bu kadar basit. 

ArtZula'ya yüklenen tasarım kriterleri nedir?

ArtZula ”Kendin Tasarla” modeli bir platform değildir ve her yüklenen tasarım, yeni ve/veya daha önce tasarım yüklemiş bir sanatçıya ait bile olsa sitede yer almayabilir. ArtZula, aşağıdaki kriterler çerçevesinde, yüklenen bir/birçok tasarımı onaylamama ve site genelinde yer vermeme hakkını saklı tutar. Elbette kimsenin sanatını yorumlamak bizim işimiz değil ancak ArtZula.com'da belirli bir görsel kalite seviyesini koruyabilmek amacıyla yüklenecek tasarımlarda sanatçının özgün çalışması olması dışında aranan kriterler şunlardır:

Tek seferlik kişisel baskı görselleri, telif hakkını ihlal eden, başkasına ait, vektörel grafik sitelerinden alınmış, başkasına ait ancak üzerinde oynanmış, düşük çözünürlüklü / bulanık / piksellenen / dijital ortama gerek fotoğrafı çekilerek gerekse taranarak düşük kalitede aktarılmış, siyasi mesaj / figür / parti logosu ve alakalı görseller içeren, içerisinde belirli bir marka ve markaya ait lisanslı logo ve görsel barındıran, yükleyene ait olsa bile kurum, kuruluş, işletme v.b. logo ve görseller, belli kişi ve kişilere ait fotoğraf ve/veya görseller ile  sitenin genel konseptine uymadığı düşünülen görseller hiçbir şekilde onaylanmaz ve sitede yer almaz.

Yüklenen tüm görseller ArtZula sanatçılarından oluşan ekibimiz tarafından sitede yer almadan önce titizlikle kontrol edilir ve mutlaka onay sürecinden geçer. Bu süreçte tasarımınız onaylandıktan en çok 12 saat süresince sitede görünmeyebilir. Ayrıca ArtZula sanatçılarımızdan oluşan ekibimiz periyodik olarak yukarıda belirtilen kriterler doğrultusunda sitenin genel konseptini gerek sanatçılarımız gerekse kullanıcılarımız için belirli bir seviyede tutmak amacıyla önceden yüklenmiş tasarımlar arasında da eleme yapma hakkını saklı tutar.

Tasarımlarımı yükledikten sonra hemen satışa başlayabilir miyim?

Yüklenen tasarımlar onay aşamasından geçtikten sonra sistemde ve mağazanızda görünmeye başlar ve böylece satışa sunulmuş olur.

Tasarımlarım hangi ürünlere basılabiliyor?

ArtZula’ya yüklenen tasarımlar şimdilik tişört, kanvas tablo, artprint, çerçeveli tablo ve duvar saati olmak üzere 5 farklı ürün halinde kullanıcılarımıza sunulur. Her görsel her üründe beklenen etkiyi yaratmayabilir. Sanatçılarımız ürün yönetme sayfasından diledikleri ürünü satışa açabilir ya da satıştan kaldırabilir. Her tasarımın her ürüne basılıyor olması gibi bir zorunluluk yoktur. Sitenin genel görünümünü belirli bir seviyede tutmak adına bu işlem aralıklarla ArtZula ekibi tarafından da yapılabilir. İşlem esnasında tasarımınız kesinlikle kaldırılmaz/silinmez, sadece bazı ürünleriniz satışa kapatılabilir.

Satışlarımdan ne kadar kazanıyorum?

Tasarım yükleme esnasında ürün adet fiyatı üzerinden %10-%15 ve %20 komisyon oranlarından emeğinize karşılık uygun bulduğunuz oranı seçebilir ve istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Sitede farklılık gösteren ürün fiyatları bu oran seçimleriyle alakalıdır. Satışlardan elde ettiğiniz kazanca ait KDV sizin adınıza tarafımızdan devlete ödeneceği için gönderilecek tutardan düşülecektir.

Kazancımı ne şekilde alabiliyorum? 

PayPal Türkiye'deki faaliyetlerini durdurduğu için ArtZula hesabınızda biriken ödemelerinizi havale/EFT yoluyla alabilirsiniz. 25 TL ve üzeri biriken ödemelerinizi her ayın son haftası içerisinde info@artzula.com adresinden talep ederek, aynı haftanın cuma günü alabilirsiniz.

Tasarımlarım 3. şahıslarla paylaşılıyor mu?

Hayır. ArtZula, bir PlusCanvas şirketidir ve belli dönemlerde seçili tasarımları Pluscanvas.com’a da transfer ederek oradaki satışlardan da sanatçılarına kazanç sağlama imkanı verir. Sistem birbirine entegre çalıştığı için satışlarınız her iki siteden de ArtZula satışı olarak görülür ve size mutlaka bildirilir. Bunun dışında herhangi bir oluşumla kesinlikle paylaşımımız yoktur ve olmayacaktır.

Satışlarımı arttırmak için ne yapmam gerekiyor?

ArtZula’da bir çok sanatçının toplamda 1000’in üzerinde tasarımı bulunuyor ve bu sayı her gün daha da artıyor. ArtZula’nın farklı sosyal medya araçlarında yaptığı reklamlarının yanı sıra, sanatçıların kendi sosyal medya hesaplarında tasarımlarını paylaşmalarının ve çevrelerini bu tasarımlardan haberdar etmelerinin satışlarına olumlu etkileri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Ana sayfada dönen ürünler arasında nasıl yer alabilirim?

ArtZula ana sayfasında dönen ürünler 6 saatte bir otomatik olarak yenilenen bir döngüdür. Bu döngü bir yazılım sayesinde, rastgele seçilen ürünlerden oluşur. ArtZula ekibinin bu döngüye herhangi bir müdahale yapması ya da herhangi bir sanatçıyı bu döngüye ekleyip çıkartması mümkün değildir.


Alışveriş yapmak için üye olmalı mıyım?

Hayır. Üyelik sistemi sadece tasarım yüklemek isteyen ve diğer sanatçılar ile beğeni, yorum şeklinde interaksiyona geçme imkanını da bulan sanatçılarımız için vardır. Sitemizden ürün satın almak için üye olmanız gerekmez. Artzula.com adresine gitmeniz, alışverişe başlamanız için yeterlidir.

Ödeme seçenekleri nelerdir?

SSL güvenlikli kredi kartı ve havale/EFT seçeneklerinden birini kullanarak alışverişinizi güvenli ve kolay bir şekilde yapabilir, ayrıca bankaların sunduğu imkanlar dahilinde ürünlerinizi taksitli olarak da satın alabilirsiniz.

Kargo ücreti alıyor musunuz?

Hayır. ArtZula'dan satın aldığınız hiçbir üründe, adet ve fiyat sınırı olmaksızın, kargo ücreti alınmamaktadır. Ayrıca “Ürünümü ArtZula’dan kendim teslim almak istiyorum” seçeneği ile ürünlerinizi adresimizden alma imkanınız da bulunuyor. Kargolarımızı, hassas ürünler ürettiğimiz için bu konuda en güvenilir kargo firması olan Yurtiçi Kargo ile gönderiyoruz.

Ürün iade şartları nelerdir?

ArtZula.com'dan satın alacağınız ürünler sitede görselleri bulunan şekilde hazır üretilmiş haliyle stokta değildir. Seçeceğiniz tasarım baskı görseli, ürün ebat, malzeme rengi ve/veya kumaş renk/beden seçimleriniz doğrultusunda siparişiniz yalnızca size özel olarak üretilir. Satın almış olduğunuz ürünlerde imalat, paketleme ve sevkiyat süreçlerinden kaynaklı herhangi bir hasar durumunda sipariş numaranızla birlikte tarafımıza info@artzula.com adresinden e-posta veya telefon yoluyla bilgi vererek ücretsiz kargolayabilir, değişimini veya iadesini talep edebilirsiniz. 

Tişört ürünlerimiz standart kesim/ tek modeldir ve yine yukarıda belirtildiği gibi siparişinize özel baskı yapılır. Tişört ürünü satın alrıken ürün sayfasındaki beden ölçüleri tablosunu mutlaka inceleyiniz ve ölçülerinize uygun bedeni tercih ediniz. Bedenden emin değilseniz bir beden büyüğünü sipariş veriniz. Kadın/erkek ve/veya renk seçiminde hata yapılması durumunda ürün üzerine baskı yapıldıktan sonra malesef iade/değişim kabul edilmemektedir. Tişörtün dokumasından, kumaşından, baskısından ve yıkama sonrası oluşabilecek çekme, bollaşma, baskı hasarı gibi durumlardan kaynaklanabilecek her türlü sorunda yine ürününüzü tarafımıza ücretsiz kargolayarak değişimini veya iadesini talep edebilirsiniz. Yukarda belirtilen sebepler dışında tarafımıza bilgi verilmeden ürün iadesi/değişimi yapılmamaktadır.